MANTICI GÜLTEN ANA SİTE SAĞ
27 Mayıs 2024
SEÇ SİGORTA LOGO SON

En İyi Sözlü Bildiri İkincilik Ödülü Aldı

​​​​​​​Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Bildirisine Ödül

04 Aralık 2020 Cuma 19:14
Okunma
En İyi Sözlü Bildiri İkincilik Ödülü Aldı

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Attila Önmez,  XVII. Metabolik Sendrom Sempozyumunda “En iyi Sözlü Bildiri İkincilik Ödülüne” layık görüldü.

Metabolik Sendrom Derneği tarafından düznelenen “XVII. Metabolik Sendrom Sempozyumu”,  başta iç hastalıkları, kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji ve aile hekimliği alanları olmak üzere pek çok uzmanlık alanından hekimlerin katılımıyla online olarak gerçekleşti.

Sempozyum seçici kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Attila Önmez’in  “Obez Hastalardaki İnsülin Direnci İçin Alternatif Ucuz ve Güvenilir Marker: Trigliserid/Glukoz İndeksi” başlıklı bildirgesi  “En İyi Sözlü Bildiri İkincilik Ödülü”nü kazandı.

Sürekli İnsülin Direnci Üreten Pankreas Bir Süre Sonra Yorgun Düşer

Çalışması ile ilgili bilgiler veren Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Attila Önmez, “İnsülin direncinin, artan kilo alımı, hareketsiz (sedanter) yaşam, yanlış beslenme ile ortaya çıkan, kan şekerini düşürebilmek için pankreasın daha fazla insülin üretmek zorunda kaldığı durumdur. İnsülin direnci, esasında artan kan şekerinin hücreye zarar vermemesi için vücudun geliştirdiği koruyucu (kompansasyon) bir mekanizmadır. Ne yazık ki tanı konmadığında veya önlem almada yetersiz kalındığında vücut bir süre sonra bu koruyucu mekanizmayı devam ettiremez.”dedi.

“Hem Ucuz Hem De Kolay Ulaşılabilir Olması Nedeniyle İyi Bir Alternatif Olarak Kullanılabilir”

İnsülin direncinin ilerlemesiyle diyabet ve kalp-damar hastalığı riskinin de arttığına vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Önmez,  “İdeal vücut ağırlığının yüzde 35-40’ın üzerine çıktığında insülin direnci de ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında; bel çevresi artışı, birinci derecede yakınlarında ya da kendisinde obezite, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği olması, daha önce iri bebek doğurmuş olması, kan şeker yüksekliği (prediyabet), polikistikoversendromu gibi durumlar da insülin direncinin olabileceğinin kanıtlarıdır. İnsülin direncinin kesin tanısı için açlık plazma insülin ve glukoz gibi laboratuvar testlerinden de faydalanılabilir fakat bu test hem ekonomik değildir, hem de her merkezde bulunmayabilir. Bunun için de eğer insülin direnci varlığını sayısal bir değer ile ifade etmek durumundaysak; araştırmamızda saptadığımız Trigliserid/glukoz (Tyg) indeksi hem ucuz olması hem de kolay ulaşılabilir olması nedeniyle iyi bir alternatif olarak kullanılabilir. ”diye konuştu. 

SEÇ SİGORTA LOGO SON
Yorumlar
Kalan karakter sayısı : 1000

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Şeker Oto Kiralama

TÜM KATEGORİLER

  1. Güncel
  2. Siyaset
  3. Ekonomi ve İş Dünyası
  4. Eğitim
  5. Asayiş
  6. Sağlık
  7. Spor
  8. Sektörel
  9. Kültür Sanat
Düzce Arti Dergisi, Yaşadığınız Kentteki Herşeyin Bir Fazlası.